Рейтинг: 5/5 - 1 голосов

Як вдосконалити будинок за програмою Фонду енергоефективності «ЕНЕРГОДІМ»

З 3 вересня 2019 року в Україні стартувала програма енергоефективності «ЕНЕРГОДІМ» від Фонду енергоефективності (Фонду ЕЕ). За умовами програми ОСББ можуть отримати відшкодування витрат на заходи з комплексного утеплення та модернізації будинку у розмірі до 50%. "Вікна Стиль" розповідає, як скористатись програмою.

ОСББ можуть обрати один з пакетів заходів з енергоефективності:

 1. Пакет A «Легкий». Часткова (поетапна) модернізація. Обов'язково: модернізація вузла обліку тепла. Наступні етапи модернізації при наявності вузла обліку. Грант до 40% витрат на матеріали і роботи.
 2. Пакет Б «Комплексний». Обов'язково: модернізація вузла обліку тепла, утеплення фасаду, покрівлі, підвалів, заміна вікон та дверей на енергоощадні. Грант до 50% витрат на матеріали і роботи.

Розмір відшкодування на енергетичну сертифікацію і обстеження інженерних систем становить до 70%.

ОСББ можуть вибрати один з пакетів заходів з енергоефективності: пакет A «Легкий» або пакет Б «Комплексний». На фото — проект комплексного утеплення фасаду. Автор архітектор Лесьо А.А

Що включає грант за програмою «ЕНЕРГОДІМ»

Грант (часткове відшкодування витрат) за програмою «ЕНЕРГОДІМ» включає:

Виплата гранту Фондом здійснюється поетапно трьома траншами.

Приклад, як може змінитися типова хрущовка після комплексної термомодернізації фасаду.

Три етапи програми «ЕНЕРГОДІМ»

І етап: Підготовка до ЕЕ заходів

7 кроків першого етапу:

 1. ОСББ ухвалює рішення про проведення попереднього енергоаудиту (відповідно до статуту ОСББ, таке рішення може ухвалюватися головою ОСББ одноосібно, правлінням ОСББ чи на загальних зборах).
 2. Аудитор складає енергетичний сертифікат будівлі, заповнює рекомендаційний звіт (включає опис проєкту енергоефективних заходів для будинку та умови виключення).
 3. На загальних зборах ОСББ ухвалює рішення про участь у програмі, визначає перелік енергоефективних заходів (пакет А чи Б), максимальну вартість проєкту.
 4. ОСББ заповнює Заявку на участь в програмі, готує супровідні документи. Ця ж заявка є заявкою на відшкодування витрат за попередній енергоаудит.
 5. ОСББ обирає банк, відкриває поточний рахунок в банку-партнері (якщо в ОСББ немає поточного рахунку в банку-партнері), подає Заявку 1 і супровідні документи на участь в програмі через банк-партнер.Першим партнером став державний АБ Украгазбанк.
 6. Фонд ЕЕ розглядає заявку, далі ОСББ отримає письмове та електронне повідомлення про підтвердження намірів (надання гарантій) часткового відшкодування вартості Заходів з енергоефективності, зазначених у Заявці 1, за умови відповідної реалізації цих заходів.
 7. ОСББ отримує Транш 1 у розмірі до 70% витрат на проведений енергоаудит протягом 30 днів з дня направлення повідомлення про схвалення Заявки 1.

ІІ етап: Проєктна документація та експертиза

5 кроків другого етапу:

 1. На загальних зборах ОСББ ухвалює рішення про залучення проєктувальника для розробки проєктної документації та проведення експертизи (відповідно до статуту ОСББ, таке рішення може ухвалюватися головою ОСББ одноосібно, правлінням ОСББ чи на загальних зборах). Це можна зробити і під час перших загальних зборів.
 2. За необхідності, ОСББ бере кредит на виконання усіх заходів.
 3. Після отримання проєктної документації та висновку експертної організації, ОСББ через банк-партнер подає Заявку 2 та супровідні документи на затвердження Проєкту та часткове відшкодування проєктної документації та її експертизи.
 4. Фонд ЕЕ розглядає Заявку 2, далі ОСББ отримає письмове та електронне повідомлення про схвалення Заявки 2 та підтвердження намірів відшкодувати вартість ЕЕ Заходів.
 5. ОСББ отримує Транш 2 на відшкодування вартості розробки проєктної документації та проведення експертизи (до 70% витрат) протягом 30 днів з дня направлення повідомлення про схвалення Заявки 2.

ІІІ етап: Будівельні роботи та верифікація

7 кроків третього етапу:

 1. ОСББ проводить заходи ЕЕ відповідно до проєктної документації та самостійно обирає підрядників для виконання робіт.
 2. Під час виконання робіт повинен здійснюватися технічний та авторський нагляд. Нагляд може здійснювати представник проєктної організації, що розробив проєктну документацію, або інший фахівець, а також фахівець з авторського нагляду.
 3. Після завершення робіт, проводиться сертифікація енергоефективності будинку та обстеження інженерних систем, що були модернізовані.
 4. Далі ОСББ подає Заявку 3 та супровідні документи на проведення верифікації виконаних заходів та часткове відшкодування вартості здійснених заходів з ЕЕ.
 5. Фонд ЕЕ проводить верифікацію ЕЕ робіт та фінансову оцінку Заявки.
 6. Фонд ЕЕ розглядає Заявку 3, далі ОСББ отримає письмове та електронне повідомлення про схвалення Заявки 3, підтвердження прийнятних витрат та розмір Гранту (включає розмір відшкодування на ЕЕ заходи, технічний та авторський нагляд, енергосертифікацію, обстеження інженерних систем).
 7. ОСББ отримує Транш 3 на проведені ЕЕ заходи протягом 30 (тридцяти) робочих днів з дня повідомлення про схвалення Заявки 3.

Програма діятиме до 2023 року.