Рейтинг: 4,4/5 - 5 голосов

Світле свято Медовий Спас відзначається у 2019 році 14 серпня. Спаси — народна назва першої половини серпня за старим стилем, коли відзначаються три Спаса:

З Медового Спаса починається Успенський піст, який триває до 28 серпня. Що означає це свято і які традиції та звичаї воно має? Медовий спас — значення, традиції та звичаї Корінь слова — «спас» — нагадує нам про Христа Спасителя. Християни святкують у цей день Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього — тобто, винесення частинок деревини хреста, на якому розіп’яли Христа. Вони вважаються цілющими і охороняють від хвороб.

У цей день священики виносять реліквії з храмів і рухаються до водойм, де відбувається обряд малого водосвяття. Ось чому Перший Спас в народі ще називають Спас на воді, «мокрий» Спас. Це день прощання з літом — з цього дня починають відлітати на південь птахи. В народі Перший Спас називають Медовим Спасом. У цей день починається Успенський піст, дозріває мак, а бджоли закінчують збір меду.

 

А ще Медовий Спас в народі називають Маковїєм — на честь братів Маккавеїв, що прийняли мученицьку смерть за віру, чия пам’ять вшановується в цей час.

Медовий Спас — що можна робити

В народі існує ряд традицій та прикмет, пов’язаних з тим, що можна і що не можна робити на Медовий Спас.

  1. Головне, як і в дні всіх великих релігійних свят, — відвідування богослужінь і молитва. По церковної традиції в ці дні освячують яблука, виноград, мед і горіхи, що символізує подяку Господу за перший урожай.
  2. Цього дня пасічники повинні «заламати соти» — приступити до викачування меду; існує повір’я, що хто не зробив цього, у того сусідські бджоли винесуть весь мед.
  3. В цей день відбувається мале освячення води, а також меду нового збору, благословляється його вживання в їжу.
  4. Господині печуть шулики (пісні коржики), які подають з медом і перетертим маком. Перша ложка освяченого меду вважається чарівною — її з’їдають, загадавши бажання, і воно неодмінно збудеьтся.
  5. Освячений мед має особливу лікувальну силу, його зберігають біля ікон і дають хворим для якнайшвидшого одужання.
  6. Освячені маковійчики — букетики з макових голівок, квітів і трав — зберігають у будинку як оберіг.
  7. В давнину у цей день прийнято було останній раз у році купатися, змиваючи гріхи та очищаючись перед Успенським постом.

Медовий Спас — що не можна робити

Маковійчик — оберіг дому та жіночого щастя


 

Звичай плести і освячувати в церкві маковійчики — букети з трав, квітів і макових головок — сягає корінням у давнину.

Кожна рослина мала сакральний зміст:

 

Медового щастя, медової погоди, Медової любові вам на довгі роки! Веселощів, здоров’я, терпіння і сил! Щоб Спас наше життя до кінця оновив!